ANTİK LAODIKEIA KENTİ-Antik Laodikeia Kenti Nerede?Antik Laodikeia Kentinin Önemi-Antik Laodikeia Kentine Nasıl Gidilir-3 Boyutlu Antik Laodikeia Kenti

ANTİK LAODIKEIA KENTİ,Antik Laodikeia Kenti Nerede,Antik Laodikeia Kentinin Önemi,Antik Laodikeia Kentine Nasıl Gidilir,3 Boyutlu Antik Laodikeia Kenti,Türkiyenin antik kentleri,Laodikeia,Archaeological site of Laodikeia,Λαοδικεία, ας, ἡ

ANTİK LAODIKEIA KENTİ


Denizli'nin 6 kilometre kadar kuzeyinde yer alan antik Laodikeia kenti, coğrafi yönden çok uygun bir noktadadır.  Antik Laodikeia kenti, Lykos ırmağının güneyinde kurulmuştur. Kentin adı antik kaynaklarda daha çok “Lykos'un kıyısındaki Laodikeia” şeklinde geçmektedir. Diğer antik kaynaklara göre ise, kent MÖ 261-263 yılları arasında II. Antiokhos tarafından kurulmuş ve kente Antiokhos'un karısı Laodike'nin adı verilmiştir. Zaten şehrin adının anlamı da budur.

İmparator Caracalla zamanında antik Laodikeia kentinde bir seri kaliteli sikke basılmıştır. Laodikeia halkının da katkılarıyla kentte çok sayıda anıtsal yapı inşa edilmiştir.Ancak MS. 60 yılında meydana gelen çok büyük bir deprem bu çok sayıda anıtsal yapıyı yıkmış ve kenti yerle bir etmiştir. Küçük Asia'nın yedi ünlü kilisesinden biri bu kentte bulunur. Bu durum Hristiyanlığın burada ne kadar önemli olduğunun önemli bir  göstergesidir. 

Laodikeia antik kentinde dünyanın özgünlüğü bozulmamış en eski kilisesi bulunmaktadır. Bu kilise Ayasofya’dan bile eskidir. Ayrıca bu kilisenin bir diğer önemi de Hıristiyanlığı serbest bırakan ilk kişi olan İmparator Büyük Constantinus döneminde yaptırılmış olması.

3 boyutlu Laodikeia turu için tıklayınız.


0 yorum:

Yorum Gönder