EVLERDEN BİRİ ROMAN ÖZETİ

EVLERDEN BİRİ ROMAN ÖZETİ

Evlerden Biri, Türk edebiyatının ünlü kalemlerinden Orhan Kemal’in sık sık ele aldığı aile yaşamına en iyi ayna tutan romanlarından biridir. Ev içlerinde kapalı kalan hayatların aslında hangi fırtınalarla dolu olduğunun en iyi belgelerinden biri olan roman,
ortak yalanlarımızla kurduğumuz ailenin aslında nasıl bir hapishane olduğunu ifade ediyor. Her zaman insana inancını koruyan Orhan Kemal, bize gerçeklerin üstüne kurmadığımız hayatların kolayca çözülüp gideceğini usta bir dil ile hatırlatıyor.
evlerden biri roman ozeti orhan kemal
Orhan Kemal EVLERDEN BİRİ ROMAN ÖZETİ

Evlerden Biri , devlet demiryollarından emekli Sadi Bey'in emekli ikramiyesiyle aldığı ufak evde yaşanan dramı anlatırken, aşağılık duygusu altında ezilen küçük memurları, işçi kızları, zor şartlarda okuyan beş parasız yüksekokul, üniversite öğrencilerini, hayallerine sıkı sıkıya sarılarak yaşama sevincini yakalamaya çalışan insanların mücadelesini de hikâye ediyor.


Sadi Bey'in çocuğu yaşındaki Nursen'le ortak bir hayat hayal ederken tutunduğu en önemli koz olan Cibali'deki ev, hukuk fakültesinde okuyan küçük oğlu açısından sınıf atlamasını kolaylaştıracak bir basamak; küçücük bir memur olan büyük oğlu için köşeyi dönmesini ve sevgilisine mutlu bir gelecek sunabilmesini sağlayacak yegane umut; kızı için ise geleceğinin güvencesidir. İki arada bir derede kalan, evdeki varlığını kimsenin umursamadığı anne, çocuklarının arasında oradan oraya savrulurken, bir süre sonra bireysel beklentiler hepsini birbirine düşürüp aileyi darmadağın edecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu Hafta En Çok Okunan 5 Konu

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

BEN KİMİM?

Ben bir Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Bilgilerimi sizlerle paylaşmak ihtiyacı duydum. Çünkü bilgi paylaşılınca eksilmeyen en önemli ihtiyaçtır. Umarım memnun kalırsınız...