ŞİİR TÜRLERİ - 2

Şiir türlerinden iki tanesini daha evvel yayınlamıştık. Bunlar "satirik şiir" ile "epik şiir" idi. Bu konulara ulaşmak için buraya tıklayınız...

Geri kalan şiir türlerimiz ise şöyledir:


3- Lirik Şiir:
şiir türleri
Eski Yunan edebiyatında ortaya çıkmıştır. Bu şiirler akıldan çok duyguya hitap etmektedir. Kısaca "duygusal şiirler" ya da "duygu yönü ağır basan şiirler" şeklinde tanımlanabilir.

Fuzulî, Yahya Kemal Beyatlı, Ümit Yaşar Oğuzcan gibi şairler lirik şiir tarzında şiirler kaleme almışlardır.

4- Didaktik Şiir:
Bir düşünce, duygu ve ya ideolojiyi aşılamak amacı ile oluşturulan, bir şeyler öğretmeyi amaçlayan şiirlere "didaktik şiir" denmektedir. 

Edebiyatımızda Ragıp Paşa, Tevfik Fikret, Abdülhak Hamit Tarhan, Ziya Paşa gibi bazı isimler didaktik şiir alanında tanınmış şairlerdir.

5- Pastoral Şiir:
Çoban, doğa ve kır hayatını anlatan şiirlerdir. Pastoral şiirin iki çeşidi vardır: Şairin kır, doğa betimlemesi (tasviri) yapmasına "idil"; iki çobanın aşk, kır hayatının güzellikleri üzerine karşılıklı konuşmaları biçiminde yazılmasına ise "eglog" denir.

Kemalettin Kamu'nun Bingöl Çobanları, Cahit Külebi'nin Tokat'a Giderken, Oktay Rifat'ın Çobanıl Şiirler gibi eserleri bu türde yazılmış şiirlerdir.

6- Dramatik Şiir:
Sahne edebiyatında yer alan bir nazım çeşididir. Bu şiir türü sahnede canlandırılır.

Türk edebiyatında Namık Kemal, Abdülhak Hamit Tarhan, Faruk Nafiz Çamlıbel dramatik şiir örnekleri sunmuşlardır.

SATİRİK ve EPİK ŞİİR KONU ANLATIMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu Hafta En Çok Okunan 5 Konu

Blog Arşivi

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

BEN KİMİM?

Ben bir Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Bilgilerimi sizlerle paylaşmak ihtiyacı duydum. Çünkü bilgi paylaşılınca eksilmeyen en önemli ihtiyaçtır. Umarım memnun kalırsınız...