Sadako Özeti

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Romanı Hakkında Bilgi

Kanadalı yazar Eleanor COERR'in kaleme aldığı "Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu" adlı bu eser Hiroşima'ya atılan atom bombasının etkisiyle lösemiye (kan kanserine) yakalanan on iki yaşındaki küçük bir kızın hikayesini çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Kitabın kahramanı Sadako SASAKİ 25 Ekim 1955 tarihinde, on iki yaşındayken ...
Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu özeti
Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Romanı Hakkında Bilgi
Eserde Sadako SASAKİ'nin hikayesinin yanında kağıttan bin turna kuşu efsanesi de anlatılıyor. Japon kağıt katlama sanatı olan origami* ile yapılan bin turna kuşunun efsanesini eserde bulacaksınız. Kitabın son bölümünde origami sanatıyla turna kuşunun nasıl yapıldığı da belirtilmiş. Yine kitabın son bölümünde yazar Eleanor COERR hakkındaki bilgileri de bulabilirsiniz.
Sadako romanı oldukça iyi bir şekilde Türkçeye çevrilmiş. Dili akıcı, anlatımı açık. Pek fazla ayrıntıya girilmeden olaylara odaklanılmış ve Sadako SASAKİ'nin başından geçenler anlatılmış.
"Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu" Beyaz Balina Yayınları'ndan çıkmış ve liste fiyatı 9 TL. Eserin orijinal adı: "Sadako and the Thousand Paper Cranes." "Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu" romanını Türkçeye çeviren Zuhal Yeke.

*Origami: Makas veye yapıştırıcı kullanmadan sadece kağıtları katlama yoluyla Japon usulü, kağıttan hayvan figürleri yapma sanatıdır.
Previous Post
Next Post
Related Posts

0 yorum: