EDEBİ METİN NEDİR?-EDEBİ METİN NE DEMEKTİR?-EDEBİ METİN
EDEBİ METİN NEDİR,EDEBİ METİN NE DEMEKTİR,EDEBİ METİN,edebî metin nedir,edebi metnin özellikleri,edebi metinlerin özellikleri,edebi metnin oluşumu,edebi metinler nasıl oluşturulur,9. sınıf edebiyat dersleri

İnsanların iç dünyasında zevk uyandırmak ve onları etkilemek için ortaya konulan edebi yazılara edebî metin denir. Şair ve yazarlar bu etkiyi gerçekleştirmek maksadı ile sözcükler üzerine yoğun ve derin anlamlar yüklemektedir.

Edebi metinlerde amaç sadece anlamları sunmak değil aynı zamanda okuru etkilemek amaçların en başında gelmektedir. Şair ve yazarlar hayal dünyasını düşünceleriyle yoğunlaştırarak metni kaleme alır. Edebi metinleri anlamak için okurların söz ve terkipler, edebi sanatlar, üslup hakkında ön bilgie sahip olunması  gerekmektedir.

Bir başka deyişle duygu, düşünce ve hayallerin insanda heyecan ve hayranlık uyandıracak şekilde ve estetik bir yapı içinde söylenmesi ve yazılması ile oluşan edebiyat ürünlerine edebî metin denir.

Edebî Metnin Özellikleri:
    1.Edebî metinler işlenmiş bir dil ve anlatımla oluşur.
    2.İnsanda güzel duygular,hayaller ve estetik zevkler uyandırır.
    3.İnsanın duygu düşünce ve hayallerini besler.
    4.Ait oldugu toplumun sosyal ve kültürel özelliklerini taşır.
5.Edebî metnin öğreticilik amacı ilk sırada gelmez. Yani edebî metinlerde bir şeyler öğretme havası yoktur.
6. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu Hafta En Çok Okunan 5 Konu

Blog Arşivi

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

BEN KİMİM?

Ben bir Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Bilgilerimi sizlerle paylaşmak ihtiyacı duydum. Çünkü bilgi paylaşılınca eksilmeyen en önemli ihtiyaçtır. Umarım memnun kalırsınız...