13 MAYIS "DÜNYA TÜRKÇE GÜNÜ" OLARAK BELİRLENMELİ-TÜRKÇE GÜNÜ NE ZAMAN? DÜNYA TÜRKÇE GÜNÜ NE ZAMAN?

13 Mayıs, aslında çoğumuz için
normal bir tarih. En azından geneli ilgilendirmeyen bir tarih. Bu tarihte çok önemli bir hadise olmuş aslında. Ama biz nedense pek ön plana çıkarmamış bu olayı. 

Bahsedeceğim olay, 736 yıl önce gerçekleşmiş bir. Olay, Karamanoğlu Mehmet Bey'in Türkçe'yi resmi dil olarak kabul etmesidir. O dönemde edebiyat dili olarak Farsça, devlet işlerinde ise Arapça kullanılıyordu. Halk ise öz Türkçeyi benimsemişti. Hal böyle olunca bir kopukluk meydana geliyordu. Karamanoğlu Mehmet Bey, dilin bir milleti ayakta tutmakta en önemli unsurların başında geldiğini çok iyi biliyordu. Bu sebeple 13 Mayıs 1277 tarihinde, "Şimden gerü hiç gimesne divanda, dergahda, bergahda ve dahı her yerde Türk dilinden özge söz söylemeye."* diyerek  Türkçeyi resmi dil haline getirdi.

Bence bu olayın anısına ve dilimizi doğru dürüst kullanmak adına "13 Mayıs Dünya Türkçe Günü" olarak belirlenebilir. Siz ne dersiniz?


* "Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dilde söz söylemesin." 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu Hafta En Çok Okunan 5 Konu

Blog Arşivi

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

BEN KİMİM?

Ben bir Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Bilgilerimi sizlerle paylaşmak ihtiyacı duydum. Çünkü bilgi paylaşılınca eksilmeyen en önemli ihtiyaçtır. Umarım memnun kalırsınız...