TÜRKİYE'DEKİ AKTİF FAY HATLARI-TÜRKİYE'DEKİ FAY HATLARI-TÜRKİYE'DEKİ AKTİF FAY HATLARI NELERDİR? TÜRKİYE'DEKİ FAAL FAY HATLARI NERELERDE BULUNMAKTADIR?

TÜRKİYEDEKİ AKTİF FAY HATLARI,TÜRKİYEDEKİ FAY HATLARI,TÜRKİYEDEKİ AKTİF FAY HATLARI NELERDİR, TÜRKİYEDEKİ AKTİF FAY HATLARI NERELERDE BULUNMAKTADIR,türkiyedeki faal fay hatları,türkiyedeki faal fay hatları güzergahı,Türkiyedeki faal fay hatları nerelerden geçiyor,faal fay hatları haritası

TÜRKİYE'DEKİ AKTİF FAY HATLARI
Türkiye'deki faal fay hatları aşağıdaki gibidir:

Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF): Saroz Körfezi’nden başlar, Marmara Denizi, Sapanca Gölü, Adapazarı, Tosya ve Erzincan üzerinden Van Gölü kuzeyine kadar uzanır.

Doğu Anadolu Fay Hattı (DAF): Hatay grabeninden başlar, K. Maraş, Adıyaman, Malatya ve Elazığ ovalarından geçerek Bingöl’e kadar sokulur.

Batı Anadolu Fay Hattı (BAF): Ege Bölgesi’nde, kuzeyden güneye doğru uzanan çok sayıdaki fay hatlarından oluşur.

Fay hatları, yer kabuğunun zayıf ve hareketli bölgeleridir. Volkanik sahalar, genç kıvrım dağları ve deprem alanlarının uzanışı fay hatlarıyla paralellik göstermektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu Hafta En Çok Okunan 5 Konu

Blog Arşivi

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

BEN KİMİM?

Ben bir Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Bilgilerimi sizlerle paylaşmak ihtiyacı duydum. Çünkü bilgi paylaşılınca eksilmeyen en önemli ihtiyaçtır. Umarım memnun kalırsınız...